آب میوه همان نوشیدنی شکر ناسالم است ولی خب معمولاً سالم تلقی می شود. این قابل درک است، با توجه به اینکه طبیعی است و کلمه "میوه" را در آن دارد.

با این حال آنچه بسیاری از مردم از درک آن ناکام هستند این است که آب میوه نیز با شکر همراه است. در واقع، آب میوه حاوی قند و کالری زیادی است و دارای مقادیر اندک ویتامین ها و آنتی اکسیدان هاست.

 

                                                                        برای دانلود نرم افزار سالما اینجا کلیک کنید


آب میوه همیشه آن چیزی نیست که به نظر می رسد. متأسفانه، تولید کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی همیشه نسبت به آنچه در محصولاتشان است صادق نیستند. آب میوه ای که در سوپر مارکت پیدا می‌کنید ممکن است آن چیزی نباشد که شما فکر می‌کنید، حتی اگر روی آن "100٪ خالص" یا "از کنسانتره" نوشته شده باشد.

 

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

 

این آب معمولاً پس از فشردن میوه، حداکثر تا یک سال قبل از بسته بندی در مخازن نگهدارنده عظیم اکسیژن، ذخیره می‌شود. مشکل اصلی این روش این است در این مخازن طعم اصلی آبمیوه از بین می‌رود، بنابراین تولید کنندگان مجبورند مواد طعم دار به آن اضافه کنند تا طعمی که در طی پردازش از بین رفته است را به شما برگردانند.

بنابراین حتی اگر شما در حال خرید آبمیوه با بالاترین کیفیت در سوپر مارکت هستید، آنها هنوز از حالت اولیه خود دور هستند.
برخی از آنهایی که پایین‌ترین کیفیت را دارند اصلاً به آب میوه تازه فشرده شده شباهت ندارند، آنها در اصل فقط آب قند با طعم میوه هستند.


به عنوان مثال، آب پرتقال حاوی ویتامین C است و منبع مناسبی از فولات، پتاسیم و ویتامین B است. این ماده همچنین حاوی آنتی اکسیدان است که برخی از آنها می‌توانند مقدار آنتی اکسیدانی خون را افزایش دهند.

اما کالری آن از نظر تغذیه ای در مقایسه با میوه پرتقال و سایر غذاهای گیاهی مانند سبزیجات ضعیف است. مشکل اصلی این است، آب میوه فاقد فیبر و از نظر قند بسیار سرشار است.

 

به بخشی از 350 میلی لیتر کوکاکولا و آب سیب نگاهی بیندازیم :چ


-کوکا کولا  : 140 کالری و 40 گرم شکر (10 قاشق غذاخوری)
-آب سیب : 165 کالری و 39 گرم شکر (9.8 قاشق غذاخوری)


این حقیقت در مورد آب میوه است، بیشتر انواع آن حاوی مقادیر مشابه قند شبیه نوشیدنی شیرین شده با شکر است!

آب میوه حاوی برخی مواد مغذی است اما در مقایسه با بسیاری از غذاهای گیاهی کمتر است.

فاقد فیبر است و به اندازه قند و یا حتی کالری آن بیشتر از نوشیدنی های شیرین قندی مثل نوشابه است. پس با خوردن آبمیوه مصرف شکر در فرد بالا می‌رود. ولی وقتی میوه کامل می‌خوریم، برای جویدن و بلع آن تلاش زیادی می‌کنیم.

قند موجود در آنها نیز درون ساختارهای فیبری قرار دارد که در هنگام هضم به آرامی تجزیه می‌شوند.

نه تنها این، بلکه میوه نیز بسیار راضی کننده است، بنابراین خوردن مقدار زیادی از آن به دلیل جویدن و بلعیدن دشوار می‌شود.

به همین دلایل قند موجود در میوه ها به آرامی و به مقدار کم به کبد فرستاده می‌شود.

کبد می‌تواند به راحتی و بدون بار اضافی این مقادیر کوچک را متابولیزه کند. اما اگر یک لیوان بزرگ آب میوه بنوشید، معادل مصرف چندین قطعه میوه در مدت زمان بسیار کمی و بدون فیبر است.

                                                                        برای دانلود نرم افزار سالما اینجا کلیک کنید

 

مقدار زیادی قند خیلی سریع جذب و به کبد ارسال می‌شود، درست مثل وقتی که شما یک نوشیدنی شیرین قند دار می‌نوشید.

بخش بزرگی از قند موجود در آب میوه فروکتوز است.

کبد تنها ارگانیست که می‌تواند فروکتوز را در مقادیر زیاد متابولیزه کند. هنگامی که کبد مقدار بیشتری فروکتوز از آنچه می‌تواند مصرف کند به دست آورد، فروکتوز های اضافی را به چربی تبدیل می‌کند. برخی از چربی ها می‌توانند در کبد بمانند و در تقویت چربی و مقاومت به انسولین نقش داشته باشند.

اگرچه مقادیر کمی آب میوه (یا نوشابه) برای افراد سالم زیاد ایرادی ندارد، اما این می تواند برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند چندان جالب نباشد.

اما فقط در صورت شک و تردید، برخی مطالعات از آب میوه واقعی استفاده کرده اند. در یکی از آنها 480 میلی لیتر آب انگور در روز به مدت 3 ماه باعث مقاومت به انسولین و افزایش دور کمر در افراد دارای اضافه وزن شد. در مطالعه دیگری، مصرف 2 یا بیشتر وعده های غذایی آب میوه در روز با بیش از دو برابر خطر ابتلا به نقرس در زنان همراه بود.

پس آب میوه حاوی مقادیر زیادی شکر، بدون هیچگونه فیبر و مقاومت جویدن برای محدود کردن میزان مصرف است. مطالعات نشان می‌دهد که این می‌تواند به مشکلات شدید متابولیکی و بیماری های جدی منجر شود.
غذاهای مختلف مسیرهای متابولیکی متفاوتی را طی می‌کنند و تأثیرات متفاوتی بر گرسنگی، هورمون ها و مراکز مغزی دارند که وزن بدن را کنترل میکنند. مغز وظیفه تنظیم تعادل انرژی را بر عهده دارد.

کالری ها از نظر مواد مغذی باهم برابر نیستند هنگامی که ما به رژیم غذایی خود آبمیوه اضافه می‌کنیم، مغز ما "جبران" می‌کند، که باعث می‌شود در عوض کمتر از غذاهای دیگر بخوریم و باعث می‌شود ویتامین های دیگر را از طریق غذاهای دیگر بدست نیاوریم.

 

                                                                        برای دانلود نرم افزار سالما اینجا کلیک کنید

 

مطالعات متعددی نشان می‌دهد که آب میوه با افزایش خطر چاقی و دیابت نوع 2 مرتبط است، در حالی که میوه کامل با کاهش خطر مرتبط است. در دستورالعمل‌های تغذیه ای، اغلب گفته می‌شود که آب میوه به میزان 5 وعده میوه و سبزیجات در روز محاسبه میشود.

من فکر می‌کنم این یک اشتباه بزرگ است، زیرا این پیام را می‌فرستد که آب میوه سالم و منبع خوبی از مواد مغذی است.

بیشتر مردم قبلاً زیاد قند مصرف می‌کردند و کاهش مصرف قند بسیار مهم‌تر از دریافت مقدار کمی از مواد مغذی موجود در آب میوه است.

در صورت تمایل به استفاده از آب میوه، حتما خود اقدام به گرفتن آبمیوه کنید و از خرید آن از سوپر مارکت ها به دلیل افضاینده های غیر طبیعی خودداری کنید. یا به جای آب میوه، خود میوه را کامل بخورید.


به این ترتیب، شما همچنین تمام فیبرها، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در میوه را دریافت می‌کنید.

به طور کلی، نوشیدن آب میوه به مقدار کمی ممکن است برای بعضی از افراد خوب نباشد، اما افراد باید بدانند که با وجود هاله سلامتی، آب میوه واقعا شبیه به نوشابه است.

از همه مهم‌تر، کبد شما نمی‌تواند تفاوت را بیان کند. تمام اثرات مضر نوشیدنی های شیرین نیز در مورد آب میوه اعمال می‌شود.

                                                                        برای دانلود نرم افزار سالما اینجا کلیک کنید